Anglia Szkocja Irlandia Północna Walia o nas kontakt
   
 
 
 

Irlandia Północna – prowincja to jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jest jego najmniejszym krajem, położonym w północno-wschodniej części Irlandii. W skład Irlandii Północnej wchodzi 6 z 9 hrabstw należących do historycznej prowincji Ulster. Kraj ten wydaje się być większy, niż jest w rzeczywistości dzięki ogromnej różnorodności krajobrazów zapierających dech w piersiach.

Środkową część regionu zajmuje rozległa nizina, na wschód i zachód od niej rozciągają się niewysokie pasma gór, podobnie jak cała wyspa pozostaje pod wpływem klimatu oceanicznego, wilgotnego. Irlandia Północna posiada bogatą i burzliwą historię, która jest odzwierciedlona w kulturze.

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Grobla Olbrzymia i wybrzeże Causeway Coast, są jednocześnie jedną z największych atrakcji tego kraju. Stolicą, a zarazem największym miastem Irlandii Północnej jest Belfast.

Żyje tu jedna czwarta ludności kraju, jako miasto, które tętni życiem, jest ogromną atrakcją dla turystów. Zatłoczone ulice i gwar stanowią wrota do wiejskich zaciszy Irlandii Północnej. To tutaj narodził się Tytanic, a przemysłowe dziedzictwo ukształtowało miasto i nadało kierunek kulturze. Można posłuchać tutaj tradycyjnej irlandzkiej muzyki, posiedzieć w stylowym pubie czy restauracji jak i przetańczyć całą noc w modnym klubie.