Anglia Szkocja Irlandia Północna Walia o nas kontakt
   
 
 
 

Szkocja jest jednym z krajów tworzących Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Leży na północ od Anglii, a jej kontynentalna część zajmuje jedną trzecią powierzchni Wielkiej Brytanii. Do Szkocji należy również 790 okolicznych wysp i archipelagów, w tym Orkady, Szetlandy i Hybrydy. Do położonej na zachodzie Irlandii jest ze Szkocji zaledwie 30 kilometrów w prostej linii przez Morze Irlandzkie.

Od strony lądu graniczy tylko z Anglią. Na wschodzie kraj jest otoczony przez Ocean Atlantycki i Morze Północne. Najwyższym szczytem Szkocji jest Ben Nevis, a najdłuższą rzeką Tayfloden. Standardowo dzieli się Szkocję na wyżynną północ i zachód Highland oraz nizinne południe i wschód Lowland. Płaskie niziny są domem dla większości mieszkańców kraju, zwłaszcza na obszarze położonym pomiędzy Firth of Clyde i Firth of Forth.

Stolicą kraju jest Edynburg, każdego roku odbywa się tutaj niezliczona ilość imprez o różnym charakterze: muzycznym, artystycznym, tanecznym, teatralnym. Wszystko, co związane ze sztuką i kulturą, ma miejsce właśnie w Edynburgu.